Ανακοίνωση προγράμματος ενδοσχολικής επιμόρφωσης στο 1ο ΕΚ Κοζάνης

Το 1ο ΕΚ Κοζάνης σε συνεργασία με το Κέντρο Ανάπτυξης Εκπαιδευτικής Πολιτικής της Γ.Σ.Ε.Ε. διοργανώνει πρόγραμμα ενδοσχολικής επιμόρφωσης με θέμα: «Επαγγελματική Εκπαίδευση και Κατάρτιση και η μέθοδος της Μαθητείας/Μεθοδολογία Εφαρμογής και Διασφάλιση Ποιότητας».

Βασική επιδίωξη του προγράμματος αποτελεί οι εκπαιδευόμενοι-καταρτιζόμενοι να αποκτήσουν -πέρα από το γνωστικό υπόβαθρο- την κοινωνική ευαισθητοποίηση αλλά και τις οργανωτικές-διοικητικές δεξιότητες, οι οποίες απαιτούνται για την υλοποίηση του θεσμού της μαθητείας, όπως η οργάνωση και η παρακολούθηση της μαθητείας στο χώρο του σχολείου και τις επιχειρήσεις, η κινητοποίηση και η ανατροφοδότηση των μαθητευομένων και των τεχνιτών-μεντόρων τους και η διασφάλιση των κοινωνικών προαπαιτούμενων για την εφαρμογή του θεσμού (συμβόλαια, ασφάλεια, μισθός).

Οι θεματικές ενότητες παρουσιάζονται στον παρακάτω πίνακα:

ΗΜΕΡΑ

ΘΕΜΑΤΙΚΕΣ ΕΝΟΤΗΤΕΣ (Τίτλοι)

ΔΙΑΡΚΕΙΑ (σε ώρες)

1η

Η ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΤΗΣ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΗΣ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ

7

ΠΑΙΔΑΓΩΓΙΚΕΣ ΚΑΙ ΔΙΔΑΚΤΙΚΕΣ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΕΙΣ ΣΤΟ ΔΙΤΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ

6

3η

ΔΙΑΣΦΑΛΙΣΗ ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΣΤΟ ΔΙΤΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΡΤΙΣΗΣ

6

ΚΟΙΝΩΝΙΚΕΣ ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΜΑΘΗΤΕΙΑΣ

4

Αξιολόγηση

2

ΣΥΝΟΛΟ ΩΡΩΝ

25

Εξ Αποστάσεως Εκπαίδευση

10

ΣΥΝΟΛΟ ΩΡΩΝ

35

Το πρόγραμμα της επιμόρφωσης των 25 δ.ω. της δια ζώσης διδασκαλίας είναι:

Συνάντηση

Ημέρα

Ημερομηνία

Ωράριο

Ενότητα

1η

Σάββατο

7/11/2015

9:30-15:30

Η οργάνωση της μαθητείας στο πλαίσιο της επαγγελματικής εκπαίδευσης και κατάρτισης

Κυριακή

8/11/2015

9:30-16:00

Κοινωνικές Διαστάσεις της Μαθητείας

Σάββατο

21/11/2015

9:30-15:30

Παιδαγωγικές και Διδακτικές Προσεγγίσεις στο δυαδικό σύστημα εκπαίδευσης (μαθητείας)

Κυριακή

22/11/2015

9:30-16:00

Διασφάλιση Ποιότητας στο δυαδικό σύστημα εκπαίδευσης (μαθητείας)

Παρακαλούνται οι εκπαιδευτικοί που ενδιαφέρονται να δηλώσουν συμμετοχή στο Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από κακόβουλη χρήση. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε την Javascript για να τη δείτε. έως 30/10/2015.

Από τη Δ/νση του 1ου ΕΚ Κοζάνης

Τελευταία Ενημέρωση (Τετάρτη, 21 Οκτώβριος 2015 20:41)