Καλώς ήρθατε στην ιστοσελίδα του 1ου ΕΚ Κοζάνης

• 1ος Περιφερειακός Διαγωνισμός Δυτικής Μακεδονίας
  • 2ος Περιφερειακός Διαγωνισμός Δυτικής Μακεδονίας
  • 3ος Περιφερειακός Διαγωνισμός Δυτικής Μακεδονίας
  • Το 1ο Εργαστηριακό Κέντρο Κοζάνης σε συνεργασία με το Τμήμα Μηχανικών Πληροφορικής και Τηλεπικοινωνιών του Πανεπιστημίου Δυτικής Μακεδονίας και το 4ο Γενικό Λύκειο Κοζάνης θα πραγματοποιήσει τον 3ο Περιφερειακό Διαγωνισμό Ρομποτικής Δυτικής Μακεδονίας, με θέμα «Οχήματα και μεταφορές του αύριο», ο οποίος τελεί υπό την αιγίδα του Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων και της Περιφεριακής Δ/νσης Α΄θμιας και Β΄θμιας Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας.
  • Με το διαγωνισμό δίνεται η δυνατότητα σε περισσότερους εκπαιδευτικούς και μαθητές να έλθουν σε επαφή με τον κόσμο της εκπαιδευτικής ρομποτικής, να αναπτύξουν το ταλέντο τους, τη φαντασία τους και τις επιστημονικές τους δεξιότητες. Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 12 Μαρτίου στο 4ο Γενικό Λύκειο Κοζάνης.
  • Το πρόγραμμα διεξαγωγής του διαγωνισμού είναι:
  •        10:00 - 10:30 Εγγραφή ομάδων
  •        10:30 - 13:30 Έναρξη διαγωνισμού - Αξιολόγηση κατασκευών
  •        13:30 - 14:30 Χαιρετισμοί - Απονομή βραβείων- Παρουσίαση έργων στο κοινό.

Τα Εργαστηριακά Κέντρα (Ε.Κ.) ως εκπαιδευτικές μονάδες του Υπουργείου Παιδείας λειτουργούν σαν αυτοτελείς σχολικές μονάδες και συνεργάζονται με τα ΕΠΑ.Λ. (Επαγγελματικά Λύκεια) και τα Δ.Ι.Ε.Κ. (Δημόσια Ινστιτούτα Επαγγελματικής Κατάρτισης) της περιοχής τους.

Το 1ο Ε.Κ. Κοζάνης υποστηρίζει τα εργαστηριακά μαθήματα του 1ου ΕΠΑ.Λ. Κοζάνης, του 2ου ΕΠΑ.Λ. Κοζάνης, του 4ου Εσπερινού ΕΠΑ.Λ. Κοζάνης και του Δ.Ι.Ε.Κ. Κοζάνης.

Στους χώρους του λειτουργούν εργαστήρια διαφόρων τομέων και ειδικοτήτων που σκοπό έχουν την παροχή των απαραίτητων εφοδίων, γνώσεων και δεξιοτήτων στους μαθητές, προκειμένου να ασκήσουν με επιτυχία το επάγγελμα που επέλεξαν. Η επιτυχία του σκοπού μας πραγματοποιείται με την άμεση προσαρμογή:

• του εργαστηριακού εξοπλισμού στις τεχνολογικές εξελίξεις
  • της εκπαίδευσης στην παραγωγική διαδικασία και στις διαρκώς αυξανόμενες απαιτήσεις της αγοράς
  • στις σύγχρονες απαιτήσεις της υγείας και ασφάλειας στην εργασία

Η προσπάθεια μας είναι συνεχής. Επικεντρώνεται τόσο στην καλύτερη δυνατή οργάνωση και συντήρηση των εργαστηρίων, όσο και στην συλλογική και ατομική προσπάθεια των εκπαιδευτικών.

• Τομέας Ηλεκτρολογίας
  • Τομέας Μηχανολογίας-Ειδικότητα Μηχ/κων Εγκ/σεων & Κατασκευών
  • Τομέας Μηχανολογίας-Ειδικότητα Ψυκτικών Εγκ/σεων & Κλιματισμού
  • Τομέας Οχημάτων